نیروگاه 200 کیلووات متصل به شبکه جناب آقای صالحی

نیروگاه 200 کیلووات متصل به شبکه جناب آقای صالحی

ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان است. با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و پراکندگی روستای در کشور، استفاده از انرژی خورشیدی یکی از مهم‌ترین عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از انرژی خورشیدی یکی از بهترین راه‌های برق‌رسانی و تولید انرژی در مقایسه با دیگر مدل‌های انتقال انرژی به روستاها و نقاط دور افتاده در کشور از نظر هزینه، حمل‌ونقل، نگهداری و عوامل مشابه است.

با توجه به استانداردهای بین‌المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از ۳٫۵ کیلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات/ساعت) باشد استفاده از مدلهای انرژی خورشیدی نظیر کلکتورهای خورشیدی یا سیستم‌های فتوولتائیک بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است.

در بسیاری از قسمت‌های ایران انرژی تابشی خورشید بسیار بالاتر از این میانگین بین‌المللی است و در برخی از نقاط حتی بالاتر از ۷ تا ۸ کیلو وات ساعت بر مترمربع اندازه‌گیری شده‌است ولی به‌طور متوسط انرژی تابشی خورشید بر سطح سرزمین ایران حدود ۴٫۵ کیلو وات ساعت بر مترمربع است.

یکی از روشهای توسعه و احداث نیروگاه های خورشیدی در ایران، سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و متقاضیان خانگی، صنعتی و تجاری و عقد قرارداد خرید تضمینی 20 ساله با شرکتهای توزیع نیروی برق و سازمان انرژیهای تجدیدپذیر (ساتبا) می باشد. مطابق با این قرارداد، متقاضیان خصوصی که اقدام به نصب سامانه خورشیدی نمایند، میتوانند برق تولیدی خود را با نرخ های خرید تضمینی معین به شرکت توزیع نیروی برق فروخته و درآمدزایی بیست ساله داشته باشند. با توجه به اینکه این قراردادها تضمینی بوده، ریسک آن صفر می باشد.

پیرو مصوبه وزیر محترم نیرو و ابلاغ شرایط خرید تضمینی برق از نیروگاههای خورشیدی کوچک مقیاس مختص مشترکین و متقاضیان دارای انشعاب برق، نیروگاه خورشیدی 200 کیلوواتی در شهرستان کاشمر استان خراسان رضوی توسط شرکت رهصان طراحی و اجرا گردید.

 

اطلاعات کلی نیروگاه:

کارفرما جناب آقای صالحی
محل احداث کاشمر
ظرفیت نامی 200 کیلووات
تاریخ احداث  مهر 1400
انرژی تولیدی  336 مگاوات ساعت در سال
پنل خورشیدی برند LONGI Solar 535W مونو کریستال
اینورتر خورشیدی اینورتر سه فاز اروپایی فرونیوس به ظرفیت تجمیعی 200 کیلووات
سازه نیروگاه طراحی و ساخت توسط رهصان به صورت دو ردیفه عمودی

 

4 Comments

 1. علی شاهسون

  سلام وقت بخیر ، از لحاظ ساختار سازه آیا طرحی وجود داره تا در نمیه دوم روز پنل ها رو به سمت غروب خورشید چرخاند که بهره وری بیشتری داشته باشیم ؟

  Reply
  • کارشناس سایت

   سلام
   بله ساخت انواع سازه ها قابلیت طراحی،ساخت و اجرا دارد.
   اما باتوجه یه قیمت بالای این نوع از سازه ها عموم پروژه ها برحسب انتخاب کارفرما از نوع ثابت انجام می شوند.

   Reply
 2. حمیدرضا شبانی

  سلام وقت بخیر لطفا قیمت نیروگاه خورشیدی ۵کیلو وات در شهرستان کاشمر برای نصب چقدر هزینه دارد متصل به شبکه

  Reply
  • مدیر سایت

   سلام
   قیمت نیروگاه براساس قیمت روز متغیر می باشد.
   اما برای یکسری براورد اولیه میتوانید به محاسبه گر سایت- در بخش متصل به شیکه – ظرفیت 5 کیلووات را انتخاب نمایید و از جزئیات این سرمایه گذاری مطلع شوید.

   Reply

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *