نکاتی در مورد تولید حداکثری نیروگاه های خورشیدی1

میزان درآمد دریافتی سرمایه­ گذاران نیروگاه های خورشیدی به انرژی تولیدی آنها وابسته می ­باشد. از اینرو توجه به نکاتی که منجر به تولید حداکثری نیروگاه خورشیدی می­شود، ضروری است. انرژی تولیدی توسط مولد خورشیدی به صورت مستقیم به تابش خورشید وابسته می ­باشد و در نتیجه عواملی که مانع دریافت نور خورشید می­ باشند، می بایست حذف شوند.

یکی از این عوامل، گرد و خاکی است که بر روی پنل­ ها می نشیند. بر طبق گزارشهای علمی این گرد و خاک تا حدود 30% از تولید انرژی را کاهش می­ دهد. از اینرو شستشوی پنل ها به صورت دوره ای هر هفته یکبار توصیه می شود.

نکاتی در مورد تولید حداکثری نیروگاه های خورشیدی

یکی دیگر از عوامل مهم سایه اندازی اجسام مجاور نیروگاه بر روی پنل ها میباشد. این سایه اندازی موجب دریافت کمتر تابش خورشید توسط بخشی از پنل و در نتیجه کاهش قابل توجه جریان و توان خروجی آن می گردد. اگر چه عدم سایه اندازی توسط کارشناسان این شرکت از طریق شبیه سازی سه بعدی محل نیروگاه با جزییات کامل صورت می پذیرد؛ اما توجه به عدم سایه اندازی در سالهای آتی ضروری می باشد. هرس درختان مجاور و تغییر مکان پنل های در معرض سایه اندازی از اقدامات موثر در جهت جلوگیری از سایه اندازی می باشد.

نکاتی در مورد تولید حداکثری نیروگاه های خورشیدی2

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *