اولین قدم برای احداث نیروگاه خورشیدی تصمیم گیری در مورد آنگرید (On-grid) یا آفگرید (Off-grid) بودن آن است. اگر قصد احداث نیروگاه خورشیدی را دارید ولی نمی­دانید که چه نوع نیروگاهی و با چه نوع تجهیزاتی نیاز دارید، خواندن این مطلب به شما کمک می کند.

 در نیروگاه خورشیدی آنگرید، سیستم خورشیدی شما متصل به شبکه برق است. بدین معنی که تولید برق نیروگاه در گرو اتصال آن به شبکه سراسری برق می باشد. در نتیجه، اگر برق شبکه قطع شود، نیروگاه خورشیدی نیز تولید نخواهد داشت! دلیل این امر هم این است که اینورترهای خورشیدی آنگرید، تنها در صورت وجود برق شهری می­توانند برق DC تولید شده توسط پنل های خورشیدی را به برق AC  مورد استفاده در شبکه سراسری تبدیل کنند.

نیروگاه آنگرید

نیروگاه آنگرید

در نیروگاه ­های آنگرید یک کنتور جدید برای محاسبه توان نیروگاه و تزریق آن به شبکه، اضافه شده و برق مصرفی از همان کنتور قدیمی موجود در محل گرفته می ­شود. دلیل این امر تفاوت تعرفه خرید و فروش برق از طرف شرکت برق است(تعرفه خرید برق خورشیدی 10 تا 20 برابر تعرفه فروش برق شبکه به مشتریان است). بنابراین این روش محاسبه به سود متقاضی احداث نیروگاه خورشیدی خواهد بود. لازم به ذکر است برای فروش برق خورشیدی یک قرارداد بلند مدت 20 ساله خرید تضمینی برق با شرکت توزیع برق منعقد می شود.

 لازم به ذکر است اگر قصد استفاده از برق خورشیدی در طول شب را دارید باید از نیروگاه خورشیدی آفگرید استفاده کنید.

نیروگاه خورشیدی آفگرید:

در یک نیروگاه خورشیدی آفگرید از باتری استفاده می­ شود تا انرژی تولید شده در طول روز را در خود ذخیره کرده و در شب از آن برای مصارف مورد نیاز استفاده شود. اینورتر آفگرید نیازی به برق شبکه برای تبدیل ولتاژ را ندارد. همچنین بدلیل استفاده از تجهیزاتی مانند باتری، شارژکنترلر و… هزینه تمام شده یک نیروگاه آفگرید بیشتر خواهد بود. بنابراین این نیروگاه­ ها برای مکان ­های مناسبی هستند که انشعاب برق در آنجا وجود ندارد.

نیروگاه آفگرید

نیروگاه آفگرید

در جدول زیر ویژگی های دو نیروگاه آنگرید و آفگرید برای مقایسه بهتر آورده شده است:

نوع نیروگاه/ ویژگی الزام اتصال به شبکه سراسری برای تولید برق امکان استفاده در شب امکان فروش برق  خورشیدی
1-آنگرید
دارد ندارد دارد
2- آفگرید
ندارد دارد ندارد

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد احداث نیروگاه خورشیدی با شماره 38766343-051 تماس حاصل فرمایید.