نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات - همدان

نیروگاه خورشیدی 20 کیلووات - همدان


اولین قدم برای احداث نیروگاه خورشیدی تصمیم گیری در مورد آنگرید (On-grid) یا آفگرید (Off-grid) بودن آن است. اگر قصد احداث نیروگاه خورشیدی را دارید ولی نمی­دانید که چه نوع نیروگاهی و با چه نوع تجهیزاتی نیاز دارید، خواندن این مطلب به شما کمک می کند.

 در نیروگاه خورشیدی آنگرید، سیستم خورشیدی شما متصل به شبکه برق است. بدین معنی که تولید برق نیروگاه در گرو اتصال آن به شبکه سراسری برق می باشد. در نتیجه، اگر برق شبکه قطع شود، نیروگاه خورشیدی نیز تولید نخواهد داشت! دلیل این امر هم این است که اینورترهای خورشیدی آنگرید، تنها در صورت وجود برق شهری می­توانند برق DC تولید شده توسط پنل های خورشیدی را به برق AC  مورد استفاده در شبکه سراسری تبدیل کنند.

نیروگاه آنگرید
نیروگاه آنگرید

در نیروگاه ­های آنگرید یک کنتور جدید برای محاسبه توان نیروگاه و تزریق آن به شبکه، اضافه شده و برق مصرفی از همان کنتور قدیمی موجود در محل گرفته می ­شود. دلیل این امر تفاوت تعرفه خرید و فروش برق از طرف شرکت برق است(تعرفه خرید برق خورشیدی 10 تا 20 برابر تعرفه فروش برق شبکه به مشتریان است). بنابراین این روش محاسبه به سود متقاضی احداث نیروگاه خورشیدی خواهد بود. لازم به ذکر است برای فروش برق خورشیدی یک قرارداد بلند مدت 20 ساله خرید تضمینی برق با شرکت توزیع برق منعقد می شود.

 لازم به ذکر است اگر قصد استفاده از برق خورشیدی در طول شب را دارید باید از نیروگاه خورشیدی آفگرید استفاده کنید.

نیروگاه خورشیدی آفگرید:

در یک نیروگاه خورشیدی آفگرید از باتری استفاده می­ شود تا انرژی تولید شده در طول روز را در خود ذخیره کرده و در شب از آن برای مصارف مورد نیاز استفاده شود. اینورتر آفگرید نیازی به برق شبکه برای تبدیل ولتاژ را ندارد. همچنین بدلیل استفاده از تجهیزاتی مانند باتری، شارژکنترلر و… هزینه تمام شده یک نیروگاه آفگرید بیشتر خواهد بود. بنابراین این نیروگاه­ ها برای مکان ­های مناسبی هستند که انشعاب برق در آنجا وجود ندارد.

نیروگاه آفگرید
نیروگاه آفگرید

در جدول زیر ویژگی های دو نیروگاه آنگرید و آفگرید برای مقایسه بهتر آورده شده است:

نوع نیروگاه/ ویژگی الزام اتصال به شبکه سراسری برای تولید برق امکان استفاده در شب امکان فروش برق  خورشیدی
1-آنگرید
دارد ندارد دارد
2- آفگرید
ندارد دارد ندارد

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در مورد احداث نیروگاه خورشیدی با شماره 38766343-051 تماس حاصل فرمایید.

2 دیدگاه

 • به نام خدا و با عرض سلام
  لطفابفرمایید حداقل سرمایه لازم جهت احداث نیروگاه با احتساب هزینه های بالا سری چه مقدار بوده و آیا میتوان برای احداث وام گرفت یا نه و ازچه طریقی و اینکه انتخاب محل احداث باید با هماهنگی وزارت نیرو باشد یا خیر ؟
  با تشکر فراوان
  یزدخواستی

  • سلام. هزینه با توجه به ظرفیت نیروگاه، محل نصب و … متفاوته. در حال حاضر وام خاصی برای نیروگاه های خورشیدی وجود نداره.
   محل مورد نظر باید سند مالکیت و انشعاب برق متناسب با ظرفیت نیروگاه خورشیدی را داشته باشد.ولی نیاز به هماهنگی خاصی با وزارت نیرو در مورد زمین نیست (البته در مورد نیروگاه های زیر 100 کیلووات).
   برای اطلاع از هزینه ها لطفا با تلفن شرکت تماس بگیرید. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *