برق خودتامین خورشیدی در قالب برق امید

 

معرفی طرح

برق خودتامین خورشیدی در قالب برق امید

بر اساس مصوبه (شماره ۶۲۴۲۴/ ت ۵۷۹۶۸ ه مورخ ۹۹/۰۶/۰۴) هیئت محترم وزیران درخصوص برق امید، مشترکین خانگی صنعت برق در قالب سه دسته کم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف دسته‌بندی می‌شوند، بر اساس اهداف طرح مذکور مقرر است انتقال مصرف برق از بخش غیرمولد خانگی به بخش مولد صنعتی انجام پذیرد. با الگوی ترسیم شده در مصوبه فوق‌الذکر مشترکین کم مصرف مشمول تخفیف ۱۰۰% و مشترکین پر مصرف مشمول جریمه ۱۰% خواهند شد. بدیهی است مشترکین خوش مصرف در بازه الگوی مصرف انرژی، مبلغی معادل تعرفه هزینه انرژی پرداخت می‌کنند. براساس مصوبه مذکور برای ایجاد انگیزه در مشترکین پرمصرف برای اصلاح الگوی مصرف و مدیریت مصرف انرژی استفاده از دو مکانیزم بهینه‌سازی مصرف انرژی یا توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر پیشنهاد شده است. مطابق ابلاغیه وزیر محترم نیرو درخصوص دستورالعمل اجرایی آن (به شماره ۹۹/۳۰۹۹۴/۲۰/۱۰۰ مورخ ۹۹/۰۷/۲۳) ساتبا به نمایندگی از وزارت نیرو مسئولیت کاهش مصرف انرژی از طریق توسعه سامانه‌های خورشیدی کوچک مقیاس خانگی را برعهده دارد. مدل تامین مالی مدنظر ساتبا استفاده از امکانات حمایتی یارانه سود تسهیلات می‌باشد.

طرح یارانه سود تسهیلات و وجوه اداره شده

تعریف: به منظور ایجاد انگیزه در راستای انجام اقدامات هزینه بر بهینه سازی مصرف انرژی با اعطای تسهیلات مالی به مصرف کنندگان انرژی، طرحی یارانه سود تسهیلات و وجوه اداره شده، برای کاهش شدت انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی به شماره طبقه بندی ۴۰۶۱۸۰۰۵ در برنامه های سنواتی توسعه کشور تبیین شده است. در مدل یارانه سود تسهیلات طرح های پیشنهادی پس از ارزیابی توسط کارشناسان، درکارگروه ذیربط ارائه می گردد، پس از بررسی و متناسب با میزان اثر بخشی حاصل از اجرای طرح مقدار و نوع حمایت مالی مشخص می گردد که تمام یا بخش اعظمی از سود وام دریافتی پرداخت می گردد.

کارگروه: متشکل از نمایندگان وزارت نیرو – ساتبا ( رئیس) وزارت صنایع و معادن، وزارت رفاه و تأمین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور

روش اجرااز طریق بکارگیری شرکت های خدمات انرژی تجدید پذیر (RESCO)، نسبت به ایجاد همکاری در جهت نصب پنل های خورشیدی در محل مصرف (پشت بام یا محوطه) در نزدیکترین سایت به آن اقدام می گردد.

نحوه تامین منابع مالی: جهت اجرایی نمودن طرح، مشترک نسبت به اخذ وام بانکی با هماهنگی شرکت توانیر اقدام می نماید و بخش اعظمی از سود وام به عنوان یارانه سود تسهیلات پرداخت می گردد.

مزایای استفاده از پنل‌های خورشیدی

مشترکین محترم در صورت تمایل به استفاده از سامانه‌های خورشیدی کوچک می‌توانند از مزایای طرح یارانه سود تسهیلات استفاده نمایند.

  1. برای نصب و اجرای مولد‌های خورشیدی کوچک مقیاس در قالب طرح برق امید بمیزان هزینه اجراء، متقاضی برای دریافت وام به بانک معرفی می‌گردد شایان ذکر است هر مشترک تنها می‌تواند یکبار از مزایای این طرح استفاده نماید.
  2. سود وام دریافتی تا سقف ۲ میلیون تومان توسط وزارت نیرو از طرح یارانه سود تسهیلات پرداخت می‌شود.
  3. با نصب هر سامانه ۰/۵ کیلوواتی خورشیدی مقیاس کوچک به طور متوسط ماهیانه ۷۵kwhبرق تولید می‌گردد که این میزان در تابستان بیشتر از این مقدار است و به طور مستمر منجر به کاهش هزینه‌های مصرف برق مشترک می‌گردد.
  4. بازپرداخت تسهیلات دریافتی در طی ۳ سال صورت می‌پذیرد. (این بازپرداخت تنها شامل اصل وام می‌باشد، سود وام قبلا توسط وزارت نیرو و از طریق یارانه سود تسهیلات پرداخت می‌گردد.)

سایر ملاحظات و مزایا

  • داشتن فضای کافی حدود ۴ مترمربع بدون سایه لازم است (می‌تواند بعنوان سایه‌بان کولر آبی استفاده گردد).
  • بدیهی است پس از پایان بازپرداخت اقساط وام بانکی، مشترک صاحب یک مولد برق خورشیدی کوچک مقیاس خواهد بود که از مزایای کاهش هزینه های برق مصرفی خود به صورت مستمر استفاده خواهد نمود.
  • استفاده از مولد برق خورشیدی کوچک مقیاس علاوه بر کاهش برق مصرفی منجر به کاهش آلاینده‌های زیست محیطی در راستای صیانت از منابع انرژی برای نسل‌های آینده می‌باشد.

طرح برق امید؛ دریک نگاه

طرح برق امید، با هدف نهادینه سازی فرهنگ مصرف بهینه برق در بخش خانگی در سال 1399 به تصویب هیأت محترم وزیران رسیده است. تغیر نگرش مصرف کنندگان « بخش خانگی » به استفاده صحیح از منابع انرژی و حفظ محیط زیست با استفاده از ساز و کارهای تشویقی و بازدارنده از اهداف اصلی این طرح است. در این طرح مشترکان به سه دسته مشترکان کم مصرف،خوش مصرف و پرمصرف تقسیم می شوند. برای هر دسته متناسب با منطقه جغرافیائی، الگوی مصرف برق تعیین می شود. مشترکان برق به تناسب مشارکت در این طرح از مزایای تشویقی شامل تخفیف تا 100درصد تعرفه برق بهره مند می شوند.این طرح در مرحله تدوین دستورالعمل می باشد و به زودی اطلاعات بیشتری را منتشر خواهیم کرد.زمان اجرای آن ابتدای نیمه دوم سال 1399 است.

برق اُمید؛ طرح اصلاح مصرف و حمایت از مشترکان خانگی کم مصرف طرح برق امید شامل همه مشترکان صنعت برق کشور است. صرف نظر از محل جغرافیایی، سطح زندگی و یا میزان درآمد. همگان می توانند با بهینه سازی مصرف برق خود بدون کاهش سطح رفاه، از مزایای این طرح بهره مند شوند. درطرح برق امید، همه مشترکان تلاش می کنند با آگاهی از میزان مصرف خود و آموزش روشهای ساده، مصرف برق خود را بهینه کنند. اینگونه سوخت کمتری در نیروگاه ها مصرف می شود و منابع سرمایه گذاری صنعت برق به جای ایجاد بی رویه زیرساخت تولید، صرف بهینه سازی می شود. یکی از مهمترین مزایای « طرح برق امید» حفظ محیط زیست برای دنیای امروز ما و نسل آینده است. سالانه میلیون ها متر مکعب گاز در کشور تبدیل به انرژی برق می شود که بیش از نیمی از آن در بخش خانگی مصرف می شود. با یاری و همراهی یکدیگر، این فرهنگ را بهبود خواهیم بخشید. برق امید در مرحله اجراء باتوجه به تصویب کلیات طرح برق امید در هیأت محترم وزیران،‌به زودی این طرح به مرحله اجرا درخواهد آ‌مد. اما اجرای این طرح مقدماتی دارد که به صورت کلی شامل چهار مرحله زیر است: اطلاع رسانی برق امید باتوجه به اینکه کلیات طرح امید در دوم شهریورماه 99 در هیأت محترم دولت به تصویب رسیده است در حال حاضر اطلاع رسانی های رسمی از طریق این سایت و سایت های خبری به اطلاع مردم عزیز رسانده می شود. پس از تدوین و ابلاغ آئین نامه اجرایی از سوی شرکت توانیر ،‌جزئیات بیشتری از این طرح اعلام خواهد شد مشترکین شامل این طرح در مهرماه 99 پیامکی از سوی سرشماره شرکت توزیع نیروی برق استان به شما خواهد رسید. در این پیامک مصرف دوره فعلی شما اطلاع رسانی می گردد. ضمن اینکه در آن نوشته شده آیا تخفیف 100 درصدی برق امید شامل شما می شود یا اینکه نیاز به بهبود مصرف برق دارید. از طریق اپلیکشن خدمات غیر حضوری برق ایران نیز می توانید در بخش برق امید همین اطلاعات را ببیند. تخفیف 100 درصد، پاداش مشارکت اجتماعی شما سالانه در عین حالی که میلیون ها کیلووات ساعت انرژی ارزشمند برق در اثر استفاده ناصحیح در بخش خانگی هدر می رود،‌هستند مشترکان برق فهیم و منصفی که انرژی برق را درخانه به اندازه مصرف می کنند. این مشترکان به دلیل اینکه حداقل آلایندگی برای محیط زیست دارند و فرصت استفاده از برق مازاد را به صنایع واگذار می کنند پاداش خوش مصرفی می گیرند. روش کار این است که قبضی که مصرف معقول داشته همراه با هزینه آن را دریافت می کنند، اما بر روی آن تخیف 100 درصدی اعمال می شود که حتی از پرداخت مالیات و بیمه و عوارض و پول برق معاف می شوند.این پاداش مشترک خانگی است که زمین را دوست دارد. بقیه مشترکان چه کنند؟ سایر مشترکان که شامل تخفیف 100 درصدی نشده اند می توانند نگاه دقیق تری به موارد مصرف برق در خانه بیاندازند. راهکارهایی در این سایت ارائه شده که مردم به سادگی می توانند مصرف برق غیر ضروری خود را کاهش دهند. مثلا اگر لامپ پرمصرفی دارند تعویض کنند یا اگر وسایل برقی دارند که همیشه از آن استفاده نمی کنند از برق بکشند، با روش های ساده ای میتوان مصرف را کاهش داد و حداقل برق بیهوده ای هدر نرود و آلودگی کمتر محیط زیست پاداش ارزشمندی است که به خود و فرزندان خود هدیه می دهیم.

 

خبرهای برق امید

آمار وزیر نیرو از روستاییان برخوردار از طرح برق امید وزير نيرو با بيان اينكه طرح برق اميد از آبانماه در كشور اجرايي خواهد شد گفت: ۱۰ ميليون نفر از روستاييان مشمول تخفيف صددرصدي اين طرح خواهند شد. به گزارش دفتر روابط عمومی توانیر رضا اردكانيان روز دوشنبه در مراسم افتتاح طرح هاي كلان ملي با حضور رييس جمهوري از طريق ويدئو كنفرانس افزود: آب و برق از جمله كالاهاي راهبردي و زير ساختي هم براي هموطنان شهرنشين و هم براي روستاييان است كه نقش مهمي در زندگي و توسعه و عمران دارد و جمهوري اسلامي ايران در اين دو زمينه خدمت رساني وسيعي انجام داده است. وي ادامه داد: امروز جمعيت شهري تحت پوشش انرژي برق در جهان ۹۶ درصد است، در كشورمان ۱۰۰ جمعيت تحت پوشش برق هستند و نيز جمعيت روستايي تحت پوشش برق درجهان ۷۹ و در كشورما ۹۹.۷درصد است كه تاپايان فعاليت دولت تدبيرو اميد به ۹۹.۹خواهد رسيد كه شامل ۲۰هزار خانوار عشاير كوچنده هم خواهد بود. وزير نيرو گفت: سه هزار و ۷۹ روستا دردوران اين دولت برقدارشده است كه تاپايان دولت به ركورد ۹۹.۹  درصدجمعيت روستايي تحت پوشش شبكه برق خواهيم رسيد. وي ادامه داد: امروز به مناسبت روز ملي روستا و عشاير ۱۵۰روستا در ۲۲ استان كشور به شبكه برق وصل مي شوند. اردكانيان افزود: همزمان با اجراي طرح برق اميد كه با مصوبه هيات وزيران در آغاز شهريور ماه وارد مراحل برنامه ريزي براي اجرا شد و از آبانماه عملياتي خواهد شد، حدود نيمي از هموطنان روستايي از امتياز تخفيف ۱۰۰درصدي اين طرح برخودار خواهندشد. وزير نيرو گفت: ارزيابي هاي صورت گرفته از سال گذشته بيانگر آن است كه چنانچه اين هموطنان همان شيوه مصرف را ادامه دهند جمعيتي حدود ۱۰ ميليون نفر از روستاييان از تخفيف صد درصدي در طرح برق اميد برخوردار خواهند شد.

سخنگوي صنعت از شروع محاسبات برق اميد براي صدور قبوض الكترونيكي برق از ابتداي آبان ماه خبرداد

محاسبات برق اميد آغاز مي شود / صرفا رفتار مشتركان تعيين كننده است به گزارش روابط عمومی توانیر دكتر مصطفي رجبي مشهدي با اعلام اين خبر گفت: پس از آنكه شهريورماه امسال، پيشنهاد وزارت نيرو درخصوص طرح برق اميد در هيات دولت به تصويب رسيد، دستورالعمل هاي طرح نهايي شد. رجبي مشهدي با بيان اين كه اين  طرح از ابتداي آبان ماه به صورت رسمي كليد خواهد خورد، اضافه كرد: اولين قبض برق الكترونيكي كه محاسبات طرح برق اميد نيز در آن گنجانده شده باشد، در اولين دوره قرائت كنتورها لحاظ و براي مشتركان ارسال مي شود. سخنگوي صنعت برق با اشاره به اين كه رفتار مصرفي مشتركان  در قرار گرفتن آنان طرح برق اميد موثراست، تصريح كرد: هدف اين طرح حمايت از مشتركاني است كه در مصرف برق خود،  به الگوهاي تعيين شده  با مصارف صحيح وسايل برقي دست مي يابند. وي ادامه داد: طرح برق اميد مخصوص مشتركان خانگي است و الگوهاي آن نيز از عملكرد خود مردم در سال هاي گذشته استخراج شده و در اين زمينه تخفيف ۱۰۰ درصدي بهاي برق درطرح «برق اميد» براي مشتركان كم مصرف در نظر گرفته شده است. رجبي مشهدي در عين حال «برق اميد» را طرحي براي همه طبقه هاي مصرف برق دانست و گفت: با توجه به اينكه تعرفه هاي برق پلكاني است، حتي مشتركان پر مصرف نيز مي توانند با رعايت نكات مديريت مصرفي، از افزايش مصرف برق جلوگيري كنند و با ورود به طبقه خوش مصرف ها، بهاي كمتري براي برق بپردازند. رجبي مشهدي تاكيد كرد: مشتركاني هم كه در محدوده خوش مصرفي هستند با انجام اقداماتي ساده مي توانند مشمول طرح برق اميد شوند. وي خاطرنشان كرد: بيشترين ميزان مصرف برق در خانوارها به طور معمول به يخچال، سيستم روشنايي و وسايل صوتي و تصويري تعلق دارد و در صورتي كه خانوارها نحوه استفاده بهينه از اين وسايل را رعايت كنند، مي توانند در گروه كم مصرف ها قرار گرفته و از تخفيف درنظر گرفته شده بهره مند شوند. وزیر نیرو با اشاره به همکاری فوق‌العاده دولت و رییس جمهور با این طرح گفت: انتظار می‌رود طی ۲ ماه آینده بتوانیم گزارش کمی و مبتنی بر ارقام از نتایج حاصل شده و تغییر رفتار مردم ارایه دهیم.

ضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است اجرای صحیح طرح برق امید می تواند هزینه های اقتصادی و زیست محیطی کشور را کاهش دهد.

مسلم صالحی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است اجرای صحیح طرح برق امید می تواند هزینه های اقتصادی و زیست محیطی کشور را کاهش دهد. مسلم صالحی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: طرح برق امید با توجه به آنکه حمایت از گروه های کم مصرف را از طریق کاهش مصرف برق هدف قرار داده است، می تواند در صورت موفقیت به سایر بخش ها نیز تسری یابد. وی افزود: اجرای صحیح طرح برق امید می تواند هزینه های اقتصادی و زیست محیطی کشور را کاهش دهد. صالحی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون اقتصادی و مجلس از طرح برق امید حمایت می کند، گفت: دیدگاه مجلس و همینطور کمیسیون اقتصادی به این طرح مثبت است . این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: اجرای طرح برق امید باعث کاهش هزینه های کشور خواهد شد چرا که از سویی به دلیل کاستن از نیاز حجم برق مورد نیاز، سرمایه گذاری برای توسعه نیروگاه ها را کم خواهد کرد و از سویی دیگر  می تواند هزینه های زیست محیطی و آلودگی ها را که به دلیل مصرف سوخت و انتشار  گاز CO2  نیروگاه ها به کشور تحمیل می شود، کاهش دهد. وی ادامه داد: این طرح می تواند با تخفیف صد درصدی به گروه های کم مصرف، مشوقی برای سایر مشترکان جهت کاستن و بهینه مصرف کردن برق باشد. نماینده اقلید در مجلس همچنین با اشاره به ضرورت تسری این طرح به سایر بخش ها و دستگاه ها گفت: اجرای موفق این طرح می تواند تسری این طرح را به سایر دستگاه ها و بخش های خدمات رسان مانند آب و گاز تسریع کند. صالحی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص آنکه آیا مجلس اجرای طرح های مشابه در سایر بخش ها و دستگاه ها را منوط به اجرایی شدن و استخراج نتایج برق امید خواهد کرد؟ اظهار داشت: در صورتی که طرح ها کارشناسی شده و با دیدگاه حمایتی تدوین شده باشند، مورد حمایت مجلس خواهند بود و طرح های دیگر در صورت رعایت اصل مذکور، از سوی مجلس پشتیبانی می شوند.وزیر نیرو با اشاره به همکاری فوق‌العاده دولت و رییس جمهور با این طرح گفت: انتظار می‌رود طی ۲ ماه آینده بتوانیم گزارش کمی و مبتنی بر ارقام از نتایج حاصل شده و تغییر رفتار مردم ارایه دهیم. گزارش ایسنا در خصوص بررسی طرح برق امید و گزارش بررسی میدانی اثرات این طرح به گزارش ایسنا، طرح برق امید با هدف کاهش مصرف برق روی کار آمد که در ابتدا منتقدانی را نیز به همراه داشت و گمان می رفت که این طرح یک شو اقتصادی برای دولت باشد اما ارزیابی همه جانبه آن موجب استقبال مشترکان شد، تا جایی که قبل از شروع اجرای این طرح نیز شاهد کاهش مصرف برق در کشور هستیم. البته چند سالی است که وزارت نیرو به دنبال طرح های تشویقی برای کاهش مصرف برق است و برنامه های متعددی را همچون اهدا پاداش به کم مصرف ها و ایجاد برنامه های آموزشی و فرهنگی اجرایی کرده است. کاهش مصرف برق و فرهنگسازی در این راستا قطعا امری مهم برای اقتصاد و صنعت برق کشور است و  مهمترین مسئله برای اصلاح مصرف برق  شناخت واحد میزان مصرف یا همان کیلووات ساعت است انرژی برق نسبت به انواع دیگر حامل‌های انرژی که بشر روزانه با آنها سروکار دارد ارزشمندتر بوده و طیف وسیعی از نیازهای بشر به انرژی را برطرف می‌سازد. شناخت مردم از ارزش هر واحد انرژی مصرفی می‌تواند حساسیت آنها را به مصرف برق و اصلاح این انرژی ارزشمند بالا ببرد و لازم است بدانیم هر کیلووات ساعت برق که مشترکان خانگی حدود ۸۰ تومان برای آن می‌پردازند برابر با ۲۷۰ بار شارژ گوشی تلفن همراه است و با ۱۰۰ ساعت استفاده از یک لامپ ۱۰ وات برابری می‌کند. همچنین به ازای هر متر مکعب سوخت گاز یا سوخت معادل گازوئیل ۳ تا ۴ کیلووات ساعت برق و حدود ۷۰۰ گرم آلاینده زیست محیطی در کشور تولید می‌شود. که در این بین رجبی‌مشهدی معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر یکی از راهکارهای اساسی اصلاح مصرف برق توجه به رده انرژی لوازم برقی و انتخاب لوازم برقی با رتبه انرژی بالاتر مانند رتبه A و A+ ذکر کرد که علاوه بر طول عمر بالای این نوع لوازم، هزینه برق مصرفی را نیز طی سال‌های متمادی کاهش می‌دهد. وی استفاده درست و به موقع از وسایل برقی را از دیگر راهکارها عنوان کرد که به عنوان مثال فاصله یخچال از دیوار باید حداقل ۱۵ سانتی متر باشد و کولرهای آبی روی دور کند و درجه برودت کولرهای گازی روی عدد ۲۴ تنظیم شود همچنین استفاده از لوازم برقی پرمصرف مانند ماشینهای لباسشویی و ظرفشویی، اتو و جاروبرقی به ساعات کم باری که تعرفه برق پایین تری دارد، منتقل شود. یک قانون برای کمک به مردم در این میان رویکرد و نگاه مجلس نیز به این طرح مثبت است کاظم دلخوش عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در این رابطه به ایسنا گفت: براساس مفاد تبصره ۶ قانون بودجه ۹۹ و در راستای کاهش هزینه ها و تشویق به کاهش مصرف کالاها و خدمات یارانه ای، به وزارت نیرو و برخی دیگر از دستگاههای اجرایی اجازه داده شد که بهای مصرفی برق و برخی دیگر از خدمات را برای مصارف کمتر از حد معینی، با توجه به فصول منطقه جغرافیایی، نوع مصرف و مصرف کنندگان، متناسب با میزان کاهش مصرف، به حداقل رسانده و یا به صفر کاهش دهند. وی با بیان اینکه در همین ارتباط بر اساس تبصره یک بند ج قانون هدفمندی یارانه ها درخصوص قیمتهای برق و گاز طبیعی، دولت مجاز شده بود که با لحاظ مناطق جغرافیایی، نوع، میزان و زمان مصرف قیمت های ترجیحی را اعمال کند،   افزود: با اجرای این طرح و با کاهش پیک مصرف، فشار از روی شبکه برق برداشته می شود و در نتیجه خسارات و  آسیب هایی مثل سوختن ترانسهای برق و امثالهم نیز کاهش می یابد. عضو کمیسون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه این طرح می تواند یک کمک رسان برای اقشار ضعیف که مصرف کمی نیز دارند باشد، اظهار کرد: طرح برق امید طرح خوبی است چراکه ۳۰ میلیون نفر را شامل می شود البته این طرح به خانه های خالی و ویلایی تفریحی تعلق نخواهد گرفت. به گفته وی با پیاده سازی این طرح، مصارف در محدوده های مرزی بالای حد نصاب تعیین شده نیز تشویق خواهند شد که میزان مصرفشان را کاهش دهند تا شامل حال این طرح شوند. وی افزود: برای احداث حدود ۱۵۰۰ مگاوات نیروگاه به حداقل ۲۵ الی ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است که اجرای این طرح موجب کاهش سرمایه گذاری در نیروگاه‌ها و استفاده بهینه از منابع محدود مالی کشورخواهد شد و حتی می توان در پیک مصرف از این طرح برای جلوگیری از خاموشیها استفاده کرد. وی با بیان اینکه این طرح منافع دولت را نیز به دنبال دارد، تصریح کرد: همچنین این مساله می تواند برای خانواده‌های کم درامد و افرادی که توان پرداخت ندارند مفید باشد و باری را از دوش آن ها کم کند ضمن اینکه به صنعت برق کشور نیز کمک خواهد کرد چراکه هرچه به سمت مصرف کمتر پیش برویم، هزینه دولت نیز کمتر خواهد شد. به گفته سخنگوی صنعت برق در اولین فرصت و حداکثر یک ماه آینده از طریق پیامکی که برای مشترکان صنعت برق ارسال می شود، وضعیت مصرف به آن ها گزارش خواهد شد تا از میزان مصرف خود و قرار گرفتن در دسته بندی خوش مصرف، کم مصرف، و یا پر مصرف مطلع شوند. وی در خصوص زمان اجرای این طرح به ایسنا گفت:از ابتدای آبان ماه این طرح اجرایی خواهد شد. سخنگوی صنعت برق در پاسخ به این سوال که آیا بودجه ای برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است؟ اظهار کرد: این طرح منافع زیادی را در میان مدت و بلند مدت برای صنعت برق کشور دارد هرچند در کوتاه مدت ممکن است که منجر به کاهش درآمدهای صنعت برق شود اما به گونه ای برنامه ریزی شده که تاثیر این اصلاح مصرف درکاهش میزان سرمایه گذاری ها بتواند این مساله را جبران کند. این طرح به چه کسانی اختصاص می یابد؟ در حال حاضر ۳۰ میلیون مشترک خانگی در کشور وجود دارد که در دو دسته “زیرالگو” و “بیش ازالگو” تقسیم بندی شده اند که برای هرکدام تعرفه خاصی تعریف شده است. در این بین ۸۵ درصد از مشترکان زیرالگو برق مصرف می‌کنند و تنها ۱۵ درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، در طرح برق امید مشترکان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و کم مصرف تقسیم بندی می‌شوند. ۳۰ میلیون نفر مشترک در طرح برق امید از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره‌مند خواهند شد که حدود ۸ و نیم میلیون مشترک در این محدوده هستند و تا زمانی که کم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره‌مند خواهند شد. البته مشترکان خوش مصرف هم می‌توانند با رعایت نکاتی ساده، خود را به جرگه کم مصرف‌ها رسانده و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره‌مند شوند چراکه تعرفه‌های برق پلکانی است و هرچه از میزان مصرف برق مشترکان کاسته شود، مزایای اقتصادی برای خانوارها دارد، به طور مثال اگر مشترکان ۱۰ درصد مصرف برق خود را کم کنند، ۲۰ درصد از هزینه برقشان کم می‌شود و اگر ۲۰ درصد مصرف را کاهش دهند، شاهد کاهش ۴۰ درصدی هزینه برق مصرفی خواهند بود. تعیین الگوی مشترکان خانگی کم ‏مصرف انتظار می‏رود با اجرای کامل طرح برق امید، تعداد مشترکان پرمصرف به میزان قابل ملاحظه‏ای کاهش یابد. همچنین با اصلاح میزان مصرف مشترکان خوش‏مصرف، به تعداد مشترکان کم ‏مصرف کشور اضافه شود. با این اصلاحات، میزان مصرف برق مشترکان خانگی کشور کاهش یافته و امید است که انرژی صرفه جویی شده در بخش مولّد کشور به کار گرفته شود. الگوی مشترکان خانگی کم‏ مصرف بسته به مناطق جغرافیایی کشور و همچنین ماه‏های گرم و غیرگرم تعیین می‏شود که به این شرح است :

دریافت مشاوره رایگان

  • جهت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.
  • شماره تماس: 05138766343

  • شماره تماس: 05138766343