تاریخچه استفاده از انرژی های فتوولتائیک

در این پست در مورد تاریخچه انرژی های فتوولتائیک (خورشیدی) در دنیا توضیحاتی ارائه خواهیم کرد.

برخلاف تصور همگان که انرژی ­های تجدیدپذیر را انرژ ی­ های نو می­ دانند استفاده از این انرژ ی­ ها در قرون گذشته بسیار متداول بوده است. کاربرد انرژی خورشیدی به قرن هفتم قبل از میلاد مسیح باز می­ گردد که می­ توان به استفاده ار انرژی باد و آب در آسیاب­ های بادی و آبی و یا استفاده از انرژی خورشید در تهیه آتش یا گرم کردن آب اشاره نمود.

  اولین جرقه ­ی استفاده از انرژی خورشیدی به منظور تولید برق با کشف اثر فتوولتاییک توسط دانشمند فرانسوی به نام ادموند بکرل در سال 1839 زده شد. در سال 1873دانشمندی انگلیسی به نام ویلوبی اسمیتدر یافت که عنصر سیلینیوم در مقابل نور واکنش نشان می­ دهد و این عنصر از نظر توانایی هدایت الکتریکی رابطه ­ای مستقیم با مقدار نور دریافتی دارد. در سال 1882 چارلز فریتس اولین سلول فتوولتائیک با حالت جامد از جنس سلنیوم با روکش طلا را با موفقیت ساخت که بازده­ی آن تنها 1% بود.

سیر تکاملی سلول های خورشیدی:

پس از کشف خاصیت فتوولتائیک توجه دانشمندان بر روی افزایش بازده­ی سلول­ های فتولتاییک متمرکز شد که تحقیقات و آزمایشات گسترده­ ای متمرکز شد. در سال 1954 سه دانشمند آمریکایی اولین سلول فتوولتائیک سیلیکونی را توسعه دادند، اولین سلول خورشیدی توانائی این را داشت که برق کافی را از طریق خورشید برای تجهیزات الکترونیکی فراهم نماید. در این برهه ­ی زمانی با آگاه شدن مردم از کمبود منابع سوخت­ های فسیلی و اثرات مخرب استفاده از آن­ها بر زندگی انسان­ ها، ضرورت استفاده از انرژی­ های تجدیدپذیر، جوامع پیشرفته را بر آن داشت که تمایل بیشتری به استفاده از این منابع به طور گسترده داشته باشند. فناوری سامانه­ های فتوولتاییک فناوری باشکوه ­تری نسبت به دیگر فناوری­ ها است. این فناوری یکی از بزرگترین برنامه­ های در حال اجرای وزارت انرژی ایالات متحده آمریکا می­ باشد.

تکامل نیروگاه های خورشیدی:

در سال1982 اولین پارک خورشیدی در مقیاس مگاوات با ظرفیت 1مگاوات با سیستم دنبال­ کننده دو محوری توسط شرکت آرکو سولار در هسپریا کالیفرنیا ساخته شد. به دنبال آن در سال 1983 یک نیروگاه 5 مگاواتی در دشت کریزیو کالیفرنیا احداث شد.در سال 2004 که قانون اصلاح تعرفه در آلمان تصویب شد صدها نیروگاه خورشیدی با ظرفیت­ های بالا در آلمان و نقاط مختلف جهان ساخته شد. با معرفی قانون تعرفه در سال 2008 اسپانیا با بیش از 60 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت بیش از 1 مگاوات به بزرگترین بازار نیروگاه­ های خورشیدی تبدیل شد. کشورهای ایالات متحده امریکا، چین، هند، فرانسه، کانادا و ایتالیا در میان کشورهای دیگر از بزرگ­ترین بازار­های این تکنولوژی به حساب می ­آیند که در حال حاضر چین با ظرفیت تولید 4/77 گیگاوات رتبه اول در تولید برق از انرژی خورشیدی را دارا می­ باشد.

 استفاده از سامانه ­های فتوولتاییک در ایران اولین بار در سال 1388 با ظرفیت 25 کیلو وات در شیراز احداث شد. تولید 5 گیگاوات انرژی تجدیدپذیر تا پایان سال 2020 در برنامه کشورمان می باشد.

گزارش عملکرد نیروگاه های فتوولتائیک در سال 2017 در این پست آورده شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *