نیروگاه خورشیدی استانداری خراسان

 

نیروگاه خورشیدی استانداری خراسان رضوی بعد در مهر ماه  97 با حضور استاندار محترم خراسان رضوی جناب آقای رشیدیان به بهره برداری شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی؛ این واحد نیروگاهی در راستای سیاست های اقتصادی و بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر  با ظرفیت 15 کیلو وات در ساختمان ستادی استانداری و یک واحد نیروگاه خورشیدی 10 کیلووات هم در فرمانداری شهرستان تربت جام به صورت همزمان راه اندازی شد.
مدیر کل مالی و اداری استانداری خراسان رضوی در این زمینه گفت : هزینه احداث این نیروگاه یک میلیارد ریال بوده که از محل صرفه جویی اعتبارات مربوط به تعمیرات ساختمان های ستادی استانداری تامین شده است.
محمد صادق براتی با بیان اینکه برای نیروگاه فرمانداری تربت جام هم 700 میلیون ریال هزینه شده است ، افزود : این اقدام در راستای اجرای مصوبه هیات وزیران مبنی برتامین حداقل 20 درصد برق مصرفی ساختمان های اداری از انرژی های تجدید پذیر ، انجام شده است.
وی عنوان کرد : این مجموعه بخشی از برق مورد نیاز ساختمان های استانداری خراسان رضوی را تامین می کند و در صورت تامین اعتبار امکان توسعه طرح نیز وجود دارد.

شرکت رهیافت های هوشمند صدری ایرانیان (رهصان) مجری این طرح می باشد. 

جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره 09151672730 یا بخش تماس با ما تماس حاصل نمایید

در نیروگاه مذکور به دلیل توجه به استفاده از کالای ایرانی، پنل خورشیدی ساخت ایران با برند پنل تابان مورد استفاده قرار گرفت. همچنین اینورتر 10 کیلووات سه فاز شرکت گرووات که یکی از برندهای به کار گرفته شده در سطح کشور می­باشد، مورد استفاده قرار گرفته است

 پیش­ بینی می ­شود نیروگاه مذکور از طریق تولید بیش از 25000 کیلووات ­ساعت از تولید بیش از 17 هزار کیلوگرم گاز کربن­ دی اکسید جلوگیری به عمل آورده که معادل عملکرد 657 اصله درخت می­ باشد.

 

نیروگاه خورشیدی استانداری خراسان

نیروگاه خورشیدی استانداری خراسان

 

نیروگاه خورشیدی استانداری خراسان

نیروگاه خورشیدی استانداری خراسان

 

لینک خبر در سایت استانداری

 

خرید تضمینی بیست ساله (نیروگاه خورشیدی استانداری خراسان)

در حال حاضر این طرح به عنوان یک گزینه جذاب اقتصادی با بازگشت سرمایه­ ی حدودی 4 سال مورد استقبال متقاضیان عمومی و صنعتگران قرار گرفته است. به دلیل طولانی نشدن گزارش، اطلاعات این قسمت در این گزارش ارائه نشده است. تعرفه­ ی خرید انرژی تولیدی توسط این نیروگاه ­های خورشیدی در سال اول راه­ اندازی با توجه به توان نامی مولد، مطابق جدول (1) است. این تعرفه خرید در هر سال با در نظر گرفتن میزان رشد نرخ­ های ارز و تورم، در هر سال افزایش داده می ­شود. اطلاعات ثبت شده از نیروگاه ­های منصوبه نشان دهنده رشد 20% ای قیمت خرید در هر سال به صورت متوسط می­باشد. همچنین به دلیل توسعه استفاده از تجهیزات بومی، نرخ مورد نظر در صورت استفاده از تجهیزات ایرانی تا 30% افزایش خواهد داشت.

 

تامین 20% از انرژی الکتریکی مصرفی توسط ارگان­ های دولتی (نیروگاه خورشیدی استانداری خراسان)

بر طبق قانون تصویب شده در شهریور 1395 کلیه­ ی ادارات و ارگان­ های دولتی می ­بایست 20% از انرژی متوسط ماهیانه ­ی مصرفی خود را متناسب با ظرفیت دیماندی خود از طریق انرژی­ های تجدیدپذیر تامین نمایند. در صورت عدم نصب این نیروگاه­ ها، 20% از انرژی مصرفی به قیمت تعرفه انرژی تجدید پذیر محاسبه می ­شود. از آنجا که تعرفه­ ی انرژی تجدیدپذیر در قیاس با قیمت فعلی انرژی فروخته شده توسط دولت بسیار بیشتر می ­باشد، این موضوع موجب افزایش قابل توجه قبض پرداختی پس از اتمام مهلت نصب خواهد شد.